ZADANIE 7

Centrum Infrastruktury Badawczej Sejsmicznych Badań Litosfery - CIBSBL

Podmiot odpowiedzialny - Instytut Geofizyki PAN (Zakład Sejsmicznych Badań Litosfery)

Celem zadania jest stworzenie nowoczesnej bazy danych zapisów sejsmicznych oraz interpretacji rezultatów z projektów głębokich badań sejsmicznych, zgromadzonych od 1983 roku, jak też współczesnych. W bazie znajdą się dane sejsmiczne zarejestrowane bezpośrednion przez lądowe polowe i oceaniczne stacje sejsmiczne, dane przetworzone oraz ich interpretacja. Dane te będą mogły być udostępniane drogą internetową szerokiemu gronu użytkowników. Planuje się uzupełnienie funkcjonalności bazy danych o możliwość tworzenia wizualizacji.

Badania głębokich struktur skorupy ziemskiej przy użyciu metod sejsmicznych, zostały podjęte w Instytucie Geofizyki PAN w latach 60. ubiegłego wieku. Serię nowoczesnych międzynarodowych eksperymentów sejsmicznych z cyfrowym zapisem danych, zespół rozpoczął w 1983 roku. W latach 1997-2003 został zrealizowany wielki program sejsmicznych badań głębokich struktur skorupy ziemskiej i dolnej litosfery na obszarze Europy Centralnej, w tym przede wszystkim na obszarze Polski (projekty: POLONAISE’97, CELEBRATION 2000, SUDETES 2003, GRUNDY 2003). Od 1995 roku, współpracując z kolegami z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Węgier i Rumunii, wykonano prace pomiarowe na siatce profili głębokich sondowań sejsmicznych (GSS). Wszystkie główne struktury geologiczne Europy Centralnej i Wschodniej pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, zostały objęte systemem najnowocześniejszych profili sejsmicznych, o łącznej długości ponad 25 000 km.

Dysponujemy obecnie jedną z największych w Europie i na świecie bazą danych GSS pochodzacych z sieci kilku tysięcy kilometrów profili GSS, które zostały wykonane w Finlandii, na Bałtyku, w rejonie Svalbardu w Arktyce i w Antarktyce Zachodniej.

Realizacja wszystkich wymienionych eksperymentów była możliwa dzięki szerokiej współpracy międzynarodowej Zakładu Sejsmicznych Badań Litosfery, ktory aktualnie dysponuje zestawami 150 krótkookresowych i 10 szerokopasmowych lądowych stacji sejsmicznych oraz 6 szerokopasmowych oceanicznych stacji sejsmicznymi (OBS) do badań polowych.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.