20.06.2017 Integracja krajowej infrastruktury badawczej EPOS-PL z europejską platformą EPOS

Tematyką III spotkania projektu EPOS – System Obserwacji Płyty Europejskiej była Integracja budowanej krajowej Infrastruktury Badawczej EPOS-PL z europejska platforma EPOS.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i odbyło się w Katedrze Informatyki przy ul. Kawiory 21 w Krakowie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zespołów IT z Centrów Infrastruktury Badawczej (CIB) realizujących zadania projektu oraz przedstawiciele przedsiębiorcy - Polskiej Grupy Górniczej . Uczestnicy spotkania dyskutowali nad koncepcją integracji formatów tworzonych baz danych przez zespoły tematycznych CIB z Tematycznymi Centrami Serwisowymi (Thematic Core Service) europejskiej e-platformy EPOS.

Na spotkaniu ustalono założenia techniczne dotyczące formatów danych i schematów metadanych oraz możliwości konwersji istniejących i budowanych baz danych bezpośrednio do TCS-ów europejskiej infrastruktury badawczej EPOS.

Na dwóch równoległych sesjach prowadzonych przez dr Mariusza Sterzela i dr inż. Dorotę Olszewską, przedstawiciele zespołu IT prezentowali koncepcje schematów metadanych i możliwości techniczne transferu baz danych.

Prezentacje poszczególnych CIB:

  • Koncepcja struktury bazy danych i metadanych geomagnetycznych i magnetotellurycznych – dr Jan Reda, Instytut Geofizyki PAN.

  • Koncepcja struktury bazy danych i metadanych paleomagnetycznych i magnetyzmu środowiskowego – dr Tomasz Werner, Instytut Geofizyki PAN.

  • Koncepcja struktury bazy danych i metadanych grawimetrycznych – mgr inż. Przemysław Dykowski, Instytutu Geodezji i Kartografii.

  • Koncepcja struktury bazy danych i metadanych sejsmicznych litosfery – dr hab. Piotr Środa, Instytut Geofizyki PAN.

  • Koncepcji struktury bazy danych i metadanych grawimetrycznych i GNSS – dr inż. Przemysław Tymków, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

  • Koncepcja i struktury baz danych powstających w ramach budowanej infrastruktury badawczej na specjalistycznym poligonie pomiarowym MUSE – dr inż. Jacek Chodacki, Głównego Instytutu Górnictwa.

Na zakończenie uczestniczy spotkania mieli możliwość zobaczenia najmocniejszego superkomputera w Polsce - Prometeusza, który znajduje się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet w krakowskiej AGH.

             


ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.