ZADANIE 2

Centrum Infrastruktury Badawczej Indukowanej Sejsmiczności - CIBIS

Podmiot odpowiedzialny - Instytut Geofizyki PAN (Zakład Sejsmologii)
Podmioty realizujące - Instytut Geofizyki PAN, Główny Instytut Górnictwa, Wojskowa Akademia Techniczna

Zadaniem Centrum Infrastruktury Badawczej Indukowanej Sejsmiczności (CIBIS) jest zgromadzenie wszelkich dostępnych danych i informacji przydatnych do prac badawczych nad indukowaną sejsmicznością oraz  udostępnianiem tych danych w postaci najbardziej dogodnej do tych prac. Głównymi cechami istniejącej infrastruktury badawczej jest akwizycja, gromadzenie, konwersja i udostępnienie danych. CIBIS jest także podstawowym źródłem danych dla rozproszonej infrastruktury badawczej sejsmiczności indukowanej i współpracuje z pilotażowym Tematycznym Węzłem Sejsmiczności Indukowanej (TWSI). W ramach projektu IS-EPOS zostały zintegrowane dane z 6 epizodów, których różnorodne dane są gromadzone, opisane metadanymi oraz udostępniane dzięki systemowi CIBIS do platformy TWSI.

W ramach CIBIS działa Centrum Dostosowania Danych, gdzie opracowywane są bieżące dane sejsmologiczne (wyznaczanie podstawowych parametrów zjawisk), a następnie opracowane dane są integrowane, opisane metadanymi oraz udostępnione do platformy TWSI. Natomiast, zasadnicza infrastruktura badawcza GIG w zadaniu 2 związana z sejsmicznością GZW, obejmująca narzędzia obserwacyjne, sposób i formaty numeryczne archiwizowania danych pomiarowych, metadane oraz narzędzia do ich analizy i przesyłu danych do CIBIS, została wytworzona w realizowanym w latach 2013-2015 w projekcie IS-EPOS. Jej rdzeniem jest Górnośląska Regionalna Sieć Sejsmologiczna (GRSS), prowadząca ciągły monitoring drgań dochodzących od 20 stacji sejsmicznych GRSS GIG.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.